Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Euro w Chorwacji a ceny czarterów

Euro w Chorwacji a ceny czarterów W jaki sposób wprowadzenie euro w Chorwacji wpłynie na ceny czartery jachtów? Czy od 2023 roku w chorwackich marinach będzie drożej? A może ceny spadną? Co zrobić z kunami, które zostały z poprzednich rejsów? Zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej analizy.

Chorwacja 2023 – co się zmieni?

Od wielu lat Chorwacja należy do ulubionych wakacyjnych kierunków polskich żeglarzy. Taki stan rzeczy ma kilka przyczyn, a do najważniejszych z nich należą:

  • dogodny dojazd,
  • długi sezon,
  • relatywnie niskie ceny.

Czy jednak teraz, po wprowadzeniu w Chorwacji euro, ostatni punkt nadal pozostanie aktualny? Co na ten temat mówią analitycy? Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce i co można zrobić, by uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Wymiana pieniędzy

Mimo iż obowiązek podawania cen w obu walutach (chorwackich kunach i euro) zostaje utrzymany do 31 grudnia 2023 roku, od 15 stycznia płatności gotówkowe będą realizowane już wyłącznie w euro.

Wymiana dotychczasowej waluty na nową będzie możliwa aż do końca 2023 roku. Co ważne, będzie się ona odbywać bez prowizji. Warto też pamiętać, że w tym okresie będzie obowiązywał stały kurs (1 euro to 7,53450 kun), a wymienić pieniądze będzie można:

  • w bankach,
  • na poczcie,
  • W FINA (Chorwackiej Agencji Finansowej).

Po zakończeniu 2023 roku kuny nadal będą podlegać wymianie, jednak będzie się ona odbywać wyłącznie w HNB (Narodowym Banku Chorwackim).

Wpływ na turystykę

Zdaniem Kristjana Staničicia, Dyrektora Generalnego Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, wprowadzenie nowej waluty będzie mieć pozytywne skutki dla wszystkich gałęzi  gospodarki kraju, nie wyłączając turystyki. Do najważniejszych benefitów, jakie przyniesie taka zmiana, mają należeć:

  • brak kosztów związanych z wymianą gotówki w kantorach,
  • usprawnienie procesów biznesowych,
  • łatwiejsze orientowanie się w chorwackich cenach.

Oczywiście wymieniane przez dyrektora Staničicia korzyści dotyczyć będą osób pochodzących z krajów, gdzie obowiązującą walutą już teraz jest euro. Patrząc z punktu widzenia polskich żeglarzy, niewiele się zmieni.

Chorwacja w strefie Schengen

Wejście Chorwacji do strefy Schengen od stycznia 2023 roku to zdecydowanie pozytywna wiadomość. Nie ma wątpliwości, że podniesie to konkurencyjność kraju w oczach zagranicznych turystów. Teraz, jadąc do Chorwacji samochodem, unikniemy uciążliwości związanych z postojami na granicy. Warto też pamiętać, że od 26 marca 2023 roku nie będzie już kontroli paszportowej na lotniskach.

Wstąpienie do strefy będzie mieć jeszcze jedną zaletę. W przypadku ewentualnych sytuacji nadzwyczajnych, jaką była choćby pandemia covid i związane z nią obostrzenia, członkostwo w Schengen pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych komplikacji. Można się więc spodziewać, że nawet w obliczu ewentualnych restrykcji więcej zagranicznych turystów wybierze Chorwację.

Co z żeglarstwem?

Chorwacja turystyką stoi, a dane z ubiegłych lat pokazują dobitnie, iż po przymusowych przestojach związanych z obostrzeniami pandemicznymi żeglarze chętnie wracają na chorwackie wody. Przychody ACI marin w pierwszej połowie 2022 roku przekroczyły o niemal 5 milionów kun analogiczny okres w 2019 roju, uważanym wcześniej za rekordowo dobry.

Chorwaci postanowili więc iść za ciosem i wykorzystać koniunkturę. ACI Marinas planują otwarcie nowych baz czarterowych (mają one powstać w Trogirze, Dubrowniku, Puli i Vodicach) oraz budowę kilku hoteli w obrębie marin. Chorwacja prowadzi też intensywne kampanie marketingowe zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Jaki to będzie mieć wpływ na ceny?

Fakt, że teraz turystom z krajów, których obowiązuje euro, będzie wygodniej dokonywać płatności, sprawia, że można raczej spodziewać się wzrostu cen. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za takim właśnie scenariuszem jest inflacja. Według oficjalnych danych w Chorwacji wynosi ona obecnie 12,3%. Z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na wynagrodzenia pracowników marin, a także na ceny czarterów oraz postojów w portach. Nowe jednostki opuszczające stocznie również są zauważalnie droższe niż w latach ubiegłych.

Krótko mówiąc, w nadchodzącym sezonie będzie drożej – i są już tego pierwsze zwiastuny. Biorąc pod uwagę ceny czarterów w Chorwacji, można zaobserwować wzrost o około 10% w stosunku do poprzedniego roku. Dodajmy, że jest to stan na styczeń 2023. Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach podwyżki będą nieco większe, zwłaszcza jeśli okaże się, że kampanie marketingowe zaowocują zwiększonym popytem. Planując rejs w Chorwacji, warto więc dokonać rezerwacji jak najwcześniej. W ten sposób uchronimy się przed podwyżką cen i zyskamy dostęp do szerokiej, jeszcze nie przebranej oferty jachtów.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...