Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Anglia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Anglia Anglia Idealny region dla miłośników barek. Rejs Tamizą zachwyci niejednego amatora historycznych wypraw. Liczne, majestatyczne zabytki, piękne, średniowieczne katedry, klimatyczne miasteczka są idealnie wkomponowane w uroki przyrody, tworząc tym samym niezwykle malowniczy krajobraz.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Anglia »

Anglia wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kraj ten zajmuje większą część wyspy Wielkiej Brytanii, od północny granicząc ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Do Anglii zalicza się również około 100 mniejszych wysepek, takich jak Scilly czy Wight. Od północnego zachodu oblewa Anglię Morze Irlandzkie, od południowego zachodu - Morze Celtyckie, od wschodu Morze Północne, a od południa Kanał La Manche (nazywany w Anglii: English Channel).

Stolicą, zarówno Anglii, jak i całej Wielkiej Brytanii jest Londyn. Jeśli chodzi o linię brzegową  szczególnie warto zobaczyć słynne białe klify Dover. U wybrzeży Anglii występują duże pływy morskie, dochodzące do 15 m w estuarium Severn, co jest drugą wielkością na świecie po Zatoce Fundy. Najważniejszymi rzekami Anglii są Tamiza, Mersey, Tyne, u ujść których leżą porty - Londyn, Liverpool i Newcastle. Przypływ podnosi poziom wody w tych rzekach, umożliwiając statkom morskim żeglowanie po ich dolnych odcinkach.

W Anglii rozwinięty jest transport promowy, a najpopularniejszymi kierunkami podróży są Irlandia, Holandia i Belgia. Żeglowne rzeki, kanały i doki mają łączną długość około 7 100 km. Główną drogą wodną dla żeglarstwa śródlądowego jest Tamiza.

Klimat Anglii należy do grupy klimatów umiarkowanych morskich. Temperatury w zimie spadają niewiele poniżej 0°C, a w lecie rzadko przekraczają 30°C. Klimat Anglii cechuje się także wysoką wilgotnością powietrza. Do najzimniejszych miesięcy należą styczeń i luty, a najcieplejszych - lipiec.

Kuchnię angielską często określa się najgorszą kuchnią Europy, głównie ze względu na niechęć przybyszów do spozywania rozmaitego rodzaju podrobów. Jednak kuchnię tęcharakteryzuje prostota, łatwość przyrządzania i praktyczność - dania mają być przede wszystkim sycące (na przykład klasyczne angielskie sniadanie, które składa się z bekonu, jajek, parówek, kiełbasy, pomidorów, grzybów i fasolki w sosie pomidorowym.

Londyn jest także mekką wszelkich zakupoholików i miłośników wyprzedaży.

 


Porty / Mariny

Norfolk Broads to jeden z ważniejszych regionów dla miłośników barek. Położony jest on na zachodnim wybrzeżu i ciągnie się na długości 120 mil pomiędzy rzekami Bure, Ant, Yare oraz Waveney. Region ten znany jest z chronionych obszarów mokradeł, rezerwatu ptactwa wodnego. Spotkać tu można przede wszystkim zimorodki, sowy oraz kolorowe motyle. Region to jednak nie tylko miejsce dla miłośników przyrody. Na trasie można zobaczyć wiele muzeów, zabytków, kościoły, interesujące miasteczka, wiatraki. Norfolk Broads zachwyci amatorów pieszych wędrówek. Ważnym punktem jest z pewnością Norwich, które niegdyś było jednym z większych i znaczących ośrodków administracyjnych. Warty uwagi jest rezerwat przyrody w How Hill w Ludham, wystawa różnego rodzaju łodzi w Oulton Broad oraz liczne, zabytkowe katedry.

 

 


Windsor to przepiękna siedziba brytyjskich władz, którą odwiedzić można podczas rejsu Tamizą. Główną atrakcją jest oczywiście tamtejszy pałac, jego pełne przepychu komnat, a także wszelkie atrakcje, których tam uraczymy, jak np. zmiana wart. Warto również zaglądnąć do Oxford - starego uniwersyteckiego miasteczka. Niejednego turystę zachwycą urzekające, średniowieczne budynki uczelni, kręte, malownicze uliczki oraz klimatyczne, angielskie puby. 

 

 Ciekawostki i porady
 

 • Nazwa kraju pochodzi od Germańskiego plemienia Anglów, którzy osiedlili się na tych terenach między V a VI wiekiem.
   
 • Albion to dawna nazwa Anglii i Wysp Brytyjskich, używana przez niektórych autorów starożytnych. Pochodzi prawdopodobnie od białych klifów Dover.
   
 • Najwyższą temperaturę zanotowano w Brogdale, Kent 10 sierpnia 2003 - było to 38.5°C.
   
 • W niedzielę w większości miejsc nie trzeba płacić za parking.
   
 • W Southend on See znajduje się najdłuższe na świecie molo o długości 2158 metrów.
   
 • Półwysep Isle of Purbeck jest jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, które znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody. Atrakcją półwyspu są ogromne plaże i ciągnące się w nieskończoność wydmy
   
 • Położone w Kornwalii Newquay to raj dla surferów i miłośników sportów wodnych. Atrakcją turystyczną jest tu akwarium, w którym można zobaczyć różne gatunki ryb.
   
 • Jednym z najważniejszych kurortów w Anglii jest Brighton. Turystów przyciągają liczne parki, ogrody, galerie, muzea i rezydencja królewska, a także festiwale, z których najważniejszy jest Brighton Festiwal.
 • Jeżeli ktoś zapuka do domu Szkota i poprosi o skorzystanie z łazienki, zgodnie z prawem gospodarz musi mu na to pozwolić.
   
 • Żeglowanie u południowych wybrzeży wymaga sporych umiejętności, ze względu na urozmaiconą linię brzegową i ukształtowanie dna oraz występowanie pływów i silnych prądów.
   
 • Pływanie po Tamizie w kierunku Londynu jest wymagające, ponieważ na rzece występują duże pływy. W drodze do Londynu warto tak zaplanować trasę, aby zminimalizować czas płynięcia pod prąd.
   
 • Ciekawe są również Wyspy Normandzkie (Channel Islands), jednak żeglowanie w ich pobliżu wymaga dużych umiejętności, gdyż występują tam silne prądy i duże pływy, przykrywające ostre skały.
   

 

NASZE MARKI