Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Holandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Holandia Holandia Holandia kojarzy się nam z wiatrakami, tulipanami i serem. To również raj dla miłośników barek, gdyż prawie 20% kraju pokryte jest szlakami żeglugi śródlądowej (są nawet miejsca, gdzie mieszkańcy poruszają się tylko łodziami). Warto wiedzieć, że pływanie barką to bardzo atrakcyjna forma wypoczynku, a przy tym do prowadzenia jej nie są potrzebne żadne uprawnienia! Holandia to także państwo z dostępem do morza z długą, niekoniecznie chlubną historią morskiego imperium.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Holandia »

Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów, to bardzo nietypowe miejsce - w dużej części bowiem leży na lądzie wydartym morzu. Ten mały kraj jest niezwykle interesujący ze względu na swoja kulturę, historię i piękną architekturę, ale nie tylko. Jego mieszkańcy są niezwykle kreatywni w rozmaitych dziedzinach sztuki i rzemiosła i bardzo tolerancyjni. Holandię można zwiedzać z poziomu wody, wliczając w to wizyty w miastach, takich jak Amsterdam. Powierzchnia Holandii pokryta jest bowiem w ok. 20 % zbiornikami wodnymi.

Dziś Holandia jest uznawana za jeden z najlepiej rozwiniętych krajów świata - i nic dziwnego, bowiem to właśnie tutaj miał się zrodzić kapitalizm. Nie znajdziemy jednak w Holandii większych miast (powyżej 1 mln mieszkańców) - stolica, czyli Amsterdam, ma ok. 800 tys. mieszkańców. Istnieje tutaj rodzaj aglomeracji utworzony przez cztery miasta: Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht. Miasta te są ułożone w koło zwane Randstad, a pośrodku nich znajduje się przestrzeń rolnicza zwana „zielonym sercem”. 

Klimat Holandii nie jest może tak przyjazny jak w krajach śródziemnomorskich ( w lecie jest to ok. 20 stopni) a ze względu na ilość opadów oraz liczbę zbiorników wodnych panuje tutaj duża wilgotność. Najprzyjemniej jest w kwietniu i maju, tym bardziej, że w kwietniu kwitną żonkile a w maju możemy oglądać słynne pola tulipanów.

Holandia posiada mnóstwo turystycznych atrakcji, począwszy od ogrodów tulipanów – Keukenhof. Ogrody te leżą na dawnych terenach łowieckich, a w ich pobliżu znaleźć można również stary, bukowy las oraz piękny, XVII wieczny pałac. Niedaleko przecinających Randstad autostrad znaleźć można natomiast malownicze jeziora Nieuwkoopse Plassen. Jest to rozległy obszar rekreacyjny, obejmujący szereg jezior i znajdujących się na nich wysepek pomiędzy miejscowościami Nieuwkoop, Woerdense Verlaat a Meije. Każdy, kto odwiedza Holandię, nie omieszka również zaglądnąć do Schiedam koło Rotterdamu, gdzie znaleźć można wielkie wiatraki. Unikalne dzięki swej wysokości – największy z nich mierzy aż 33 metry - przez co są najwyższymi tradycyjnymi wiatrakami na świecie! Na wiatraki w Holandii zreszta natknąć się łatwo, w końcu jest to znak rozpoznawczy tego kraju - a wiele z nich mozna zwiedzać. Przebywając w pobliżu takiej budowli warto zapytać o taka możliwości pierwszego lepszego mieszkańca. Oprócz większych miast, takich jak Amsterdam czy Utrecht warto odwiedzić mniejsze miasteczka, takie jak położone na wyspie Daventer, jakby wprost wycięte z kart powieści Dickensa czy Giethoorn, w którym zamiast ulic są kanały a mieszkańcy przemieszczają się łódkami.

 



Porty / Mariny / Kotwicowiska

Amsterdam to zarówno największe miasto w Holandii, jak i jej stolica. Miasto to, usytuowane nad rzeką Amstel i poprzecinane 160 kanałami, śmiało można nazwać Wenecją Północy. 3 największe kanały: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht mają kształt półksiężyców i położone są równolegle do siebie. Amsterdam to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych. Niezliczona ilość zabytków związana jest z bogatą historią miasta, która sięga XVII w. czyli tzw. „złotego wieku w Holandii”. Dobijając do jednej z tamtejszych marin warto przesiąść się na rower i zwiedzić centrum miasta, a także najważniejsze jego muzea: Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, czy Stedelijkmuseum. 


Loosdrecht to urocza wioska w Północnej Holandii. Miejsce to jest znane przede wszystkim z pięknych jezior - Loosdrechtse Plassen. Każdego roku odwiedza je tysiące turystów, którzy mogą skorzystać z wielu ekskluzywnych jachtklubów, a przy tym skosztować lokalnych potraw w klimatycznych restauracjach położonych przy brzegu jezior. Warto też zaglądnąć na inne, mniejsze jeziorka, na które bez problemu można przepłynąć wyczarterowaną barką czy jachtem.

Goeree-Overflakkee – wyspa położona w prowincji Holandia Północna, na której zachodnim krańcu usytuowany jest rezerwat przyrody Kwade Hoek („zły kąt”). Rezerwat porośnięty jest roślinami solniskowymi i storczykowatymi, jak również trzciną i popularnym na holenderskich wydmach rokitnikiem. Sympatycy ornitologii mogą tu też podglądać rycyki, szablodzioby, krwawodzioby i warzęchy. Warto odwiedzić malowniczą latarnię w Ouddorp, do której można dojść szeroką plażą lub dopłynąć obserwując po drodze łodzie i czekające na wejście do Europoortu ogromne statki. W ciągu roku miejsce to jest raczej odludne, jednak w sezonie letnim przyciąga setki turystów.
 

Zandvoort – miejscowość portowa w Holandii Północnej. Jest jednym z najbardziej popularnych kurortów nad Morzem Północnym. Typowo turystyczne miasto posiada ekskluzywne hotele, klimatyczny deptak i oczywiście wiele restauracji. Jest też idealnym miejscem wypadowym. Można tu dotrzeć pociągiem, przy okazji zahaczając o zabytkową, XIX wieczną stację kolejową, bądź też przybić do tamtejszego portu. Turyści chętnie wybierają się na wycieczkę do Parku Narodowego Bloemendaal.

Zelandia – prowincja w południowo-zachodniej części Holandii, z miastem portowym Yerseke, której głównymi atrakcjami turystycznymi są ogrody botaniczne i zoologiczne, a także parki i liczne muzea. Ponadto w Yerseke znajduje się jedyna na świecie giełda omułka jadalnego – jednego z przedstawicieli małży.
 

Sneek – miasto w prowincji Fryzja. Znane przede wszystkim z corocznego festiwalu żeglarskiego. Tutaj przebiega również trasa zawodów w łyżwiarstwie figurowym - Wyścigu Jedenastu Miast, jak również odbywa się wiele innych sportowych wydarzeń np. rajdy rowerowe. 



Ciekawostki i porady
 

  • Najsłynniejsze obuwie Holandii to drewniane chodaki, tzw. klompen. Nosiła je jednak nie tylko biedna ludność. Eleganckie mieszczki, a nawet sama królowa nakładały drewniaki na eleganckie pantofelki ze skóry lub tkaniny, abu uchronić je przed zabrudzeniem. Do dzis produkuje się ok. 3 mln par sabotów rocznie.
     
  • Holandia jest jednym z nielicznych państw, gdzie można odbyć staż morski na wodach pływowych. Wymagany jest on dla osób starających się o uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego i Morskiego Sternika Motorowodnego.
     
  • Mało kto wie, że wiatraki mają swój język. Wiadomości przekazywane są za pomocą ustawienia skrzydeł. W czasie II wojny światowej młynarze w ten sposób przekazywali przelatującym nisko alianckim samolotom czy teren jest bezpieczny dla spadochroniarzy.
     
  • Holandia słynie z produkcji serów. Pierwsze wzmianki o produkcji sera w tych rejonach pochodzą z czasów Juliusza Cezara. Najbardziej znanym serem jest gouda. Sprzedaje się ją w kręgach, z których największe ważą nawet 12 kg.
     
  • Ze względu na otwarty dostęp wody morskiej na teren wydm i niewielką głębokość przybrzeżnych wód morze często wdziera się na teren Kwade Holk, a zdradliwe prądy ściągają nieuważne statki na mielizny - stąd też pochodzi nazwa miejsca oznaczająca „zły kąt”.
     
  • Tradycja uprawy tulipanów sięga w Holandii 400 lat, jednak kwiaty te przywędrowały do Niderlandów z Turcji. Za ojca europejskiej wersji tych kwiatów uznaje się XVI-wiecznego botanika Carolusa Clusiusa.

     

 

 

NASZE MARKI