Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Portugalia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Portugalia Portugalia Portugalię kiedyś uważano za kraniec świata. Dziś kojarzy nam się z owocami morza, porto i melancholijnymi nutami fado. Panujący tu łagodny klimat, czyste plaże oraz bogata spuścizna historyczna przyciągają tu rzeszę turystów.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Portugalia »

Portugalia to najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, położone na Półwyspie Iberyjskim i częściowo na wyspach Oceanu Atlantyckiego - Azorach i Maderze. 70 proc. kraju zajmują góry i wyżyny. Portugalia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego - zima jest tu krótka i łagodna, z temperaturą od 0 do 8 stopni, lato jest długie, słoneczne i ciepłe (średnie temperatury w centrum to ok. 20 stopni, na wybrzeżu nawet 27). Mimo upału, dzięki Atlantykowi i zachodnim pasatom nie jest tu duszno. Temperatura wody nawet w listopadzie wynosi ok. 17 stopni.   Największe skupiska miejskie to Lizbona, Porto i Coimbra. Żeglarze powinni też zawinąć koniecznie na portugalskie wyspy. Porty morskie w Portugalii posiadają starą tradycję żeglarską. Wybrzeże na południu jest skaliste, z klifami, między którymi można odpocząć na piaszczystych plażach, natomiast na zachodzie wybrzeże ma kształt bardziej wyrównany.

Portugalczycy uwielbiają jeśą, a posiłki sa dla nich nie tylko koniecznościa ale przyjemnościa i okazją do towarzyskich spotkań. Będąc tutaj koniecznie trzeba spróbować miejscowych specjałów, takich jak pieczone na grillu sardynki, dorsz w różnych postaciach i owoce morza czy tradycyjnej zielonej zupy - caldo verde. Z trunków warto zwrócić uwagę na vinho verde - tzw. zielone wino, lekkie, z delikatnymi bąbelkami. Koniecznie także trzeba się wybrać na koncert fado - tęsknych piosenek, nazywanych często także portugalskim bluesem.



Porty / Mariny

Lizbona - będąca stolicą Portugalii to plątanina krętych, malowniczych uliczek starego miasta (Alfama), pełnego zaułków i tarasów. Często są one też bardzo strome, gdyż miasto piętrzy się na wzgórzach rozciągających się nad szerokim ujściem rzeki Tag. W dzielnicy Bele, nad brzegiem Tagu stoi Pomnik Odkrywców oraz twierdza Torre de Belem, która niegdyś broniła wejścia do lizbońskiego portu. Jeden z najcenniejszych kościołów miasta to świątynia Św. Michała. Warto zwiedzić też: ruiny zamku Św. Jerzego, otoczonego przez mauretańskie mury, romański kościół Św. Rocha, gotycko - renesansową Wieżę z loggiami i balkonami, a także kościół Św. Hieronima, w którym pochowany jest jeden z największych portugalskich odkrywców - Vasco da Gama. Miłośnicy sztuki mogą podziwiać w Muzeum Narodowym dzieła takich artystów jak Durer i Bosch. Życie nocne wypełnione jest muzyką - oprócz tradycyjnych klubów fado, mieszczących się w Górnym Mieście i Alfamie, w Lizbonie można odwiedzić też kluby, gdzie występują zespoły, grające muzykę afrykańską i latynoamerykańską. Turyści mają również do wyboru całe mnóstwo egzotycznych barów i restauracji.ystaniami na setki jachtów. Specjalnie wydzielone nabrzeże, przy którym nikt nie pobiera opłat, choć okres postoju jest limitowany do kilku godzin daje możliwość przejścia bezpośrednio z zacumowanego jachtu do kompleksu. 


Porto - to drugie pod względem wielkości miasto Portugalii, będące jednocześnie dużym portem Oceanu Atlantyckiego. Centrum miasta leży na skalnej platformie, stromo opadającej ku rzece Douro. Atrakcją wartą uwagi są potężne mosty, w tym jeden zaprojektowany przez Eiffla. Symbol miasta to Torre dos Clerigos, czyli wysoka wieża z zegarem, z której roztacza się piękna panorama. Warto zwiedzić też m.in. romańską katedrę i zabytkowy szpital Sao Antonio. Warto dodać, że stare miasto w Porto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Porto znane jest też oczywiście ze swojego lokalnego specjału, czyli wina porto. Można spróbować go na przykład w lokalnej butelkowni lub odbyć wycieczkę po winnicy połączoną z degustacją. Takie atrakcje zapewnia większość firm wytwarzających porto. W mieście nie brakuje również pięknych plaż - miłośnicy kąpieli słonecznych mają do dyspozycji całą dzielnicę For do Douro.


Algarve - to najbardziej popularny nadmorski rejon turystyczny. Błękitne morze, złoty piasek i czerwone skały gwarantują nie tylko piękne widoki, ale też fantastyczny wypoczynek. Głównym ośrodkiem żeglowania, windsurfingu i nurkowania jest Przylądek św. Wincentego, znajdujący się w zachodniej części regionu. Miejsce to jest jednym z krańcowych punktów kontynentu europejskiego, dlatego nazywany był niegdyś końcem świata. Dziś stoi tam jedna z najpotężniejszych europejskich latarni morskich. Warto też odwiedzić szkołę morską w Sagres, którą założył portugalski podróżnik Henryk Żeglarz. Szkołę tę uważa się za pierwszą akademię morską na świecie. Stolicą regionu Algarve jest miasto Faro.est .

Madera i jej archipelag to drugi najchętniej odwiedzany region wakacyjny w Portugalii. Piękne, wulkaniczne krajobrazy, malownicze wodospady i górzyste zakątki, a także szereg kurortów i bogate kompleksy hotelowe stanowią o dużej atrakcyjności turystycznej tego miejsca.
 

Vilamoura jest jednym z największych ośrodków turystycznych zarówno w Portugalii, jak i w Europie. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy. Znajduje się tu duża marina, zaopatrzona w liczne bary, restauracje i dyskoteki, a ponadto: pola golfowe, klub strzelecki, szkoła jazdy konnej i centrum tenisowe.

Azory - to grupa dziewięciu wysp podzielonych na sektory: wschodni, zachodni oraz centralny. Największą wyspą jest Sao Miguel, która oprócz wypoczynku i relaksu oferuje możliwość zwiedzania wielu średniowiecznych zabytków z czasów, gdy Portugalia była światową potęgą morską. Ciekawostką, mogącą zainteresować żeglarzy jest legendarna, stara tawerna żeglarska znajdująca się w miejscowości Horta na Faial Island. Założona w 1918 roku, stanowiła przystanek w morskich podróżach między Europą a Ameryką. Bar ten tytułowany był mianem jednego z najlepszych na świecie.

 


 


Ciekawostki i porady
 

  • Oryginalnymi dekoracjami wielu budynków są azulejos, czyli szkliwione płytki ceramiczne pokrywające ściany oraz czasem sufity i podłogi. Moda na nie przyszła w XV wieku z Hiszpanii, gdzie ozdoby te rozpowszechniły się dzięki sztuce islamu. Kolorowe płytki popularne są do dziś, zdobiąc ściany kościołów, budynków uzyteczności publicznej  czy sklepów. Najpiękniejsze kafelki można oglądać w Lizbonie, w tamtejszym Museu Nacional do Azulejo.
     
  • W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, popularną rozrywką są walki byków. Największe centrum takich walk to Ribatejo, gdzie również hoduje się te zwierzęta. Jeśli ktoś jednak nie gustuje w widoku krwi i brutalnego zabijania niewinnych zwierząt, może wybrać się do którejś z wiosek, gdzie organizowane są gonitwy byków. Należy się temu jednak przyglądać z pewnej odległości, gdyż stado wypuszczone na ulicę nie gardzi też pogonią za uciekającymi w popłochu ludźmi.
     
  • W Portugalii organizuje się huczne obchody nocy świętojańskiej. W Porto podczas nocy świętojańskiej, która jest głównym wydarzeniem trwających tydzień uroczystości, wszyscy tańczą na ulicach i uderzają się wzajemnie plastikowymi młotkami po głowach.
  • Największym skarbem Portugalii jest...korek. Dęby korkowe uprawia się na 725 tys. hektarów. Drzewa najlepiej rosna w dolinie Alentejo.

 

 

NASZE MARKI